Vaaleissa voi äänestää kouluilla ja nuorisotaloilla 11.–29.11.2019

 

Kouluäänestykset 11.–22.11.

Äänestystunnukset (äänestys tapahtuu koulun sähköpostitunnuksella tai sinulle erikseen luotavilla tunnuksilla). Äänestyshenkilökunta auttaa sinua tarvittaessa.

HUOM! Jos et käy koulua Helsingissä, voit äänestää nuorisotaloilla 25.–29.11. Nuorisotalojen äänestyspaikat ja -ajat löydät alta.

Aleksis Kiven koulu: 21.11.
Alppilan lukio: 14.11.
Apollon yhteiskoulun koulu ja lukio: 11.11.
Arabian peruskoulu: 13.11. klo 8–12
Aurinkolahden peruskoulu: 21.11.
Botby Grundskola: 14.11. klo 9–14
Brändö Gymnasium: 11.11. klo 9–14
Eliaskoulu: 12.11. klo 9–12
Eliaskoulun lukio: 12.11. klo 9–12
Englantilainen koulu ja lukio: 18.11.
Etu-Töölön lukio: 11.11.
Grundskolan Norsen: 12.11. klo 9–13
Gymnasiet Lärkan: 18.11. klo 9–11
Haagan peruskoulu: 11.11.
Helsingin Juutalainen yhteiskoulu: 14.11.
Helsingin kielilukio: 12.11.
Helsingin Konservatorio: 14.11. klo 11.30–13
Helsingin Luonnontieteen lukio: 12.11.
Helsingin matematiikkalukio: 20.11. klo 8–15
Helsingin medialukio: TBA
Helsingin Normaalilyseo: 22.11.
Helsingin Normaalilyseon lukio: 22.11.
Helsingin ranskalais-suomalainen koulu ja lukio: 19.11. alkaen klo 9
Helsingin Rudolf Steiner -koulu: 20.11. alkaen klo 9
Helsingin Rudolf Steiner -koulun lukio: 20.11. alkaen klo 9
Helsingin Rudolf Steiner ruotsinkielinen: 20.11. klo 9–11
Helsingin Saksalainen koulu: 18.11.
Helsingin Saksalaisen koulun lukio: 18.11.
Helsingin uusi yhteiskoulu ja lukio: 14.11.
Helsingin yhteislyseo ja lukio: 13.11.
Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulu (myös lukio): 13.11. klo 9–15 (Äänestys Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulun kirjastossa)
Herttoniemen yhteiskoulu ja lukio: 13.11.
Hiidenkiven peruskoulu: 20.–21.11. klo 8–12 ja 8–16
Hoplaxskolan: 13.11. klo 8.45–12
Itäkeskuksen peruskoulu: TBA
Jakomäen peruskoulu: 14.11.
Jätkäsaaren peruskoulu: 21.11.
Kalasataman peruskoulu: 15.11.
Kallion lukio: 12.11.
Kannelmäen peruskoulu: 14.11.
Karviaistien peruskoulu: TBA
Kruununhaan peruskoulu: 20.11.
Kulosaaren yhteiskoulu ja lukio: 21.11. klo 8–15
Kuvataidelukio: 11.11. klo 11–12.30.
Käpylän peruskoulu: 12.11. klo 8.15–14.15
Laajasalon peruskoulu: 11.11. ja 25.11. klo 9–14
Latokartanon peruskoulu: 15.11.
Lauttasaaren yhteiskoulu ja lukio: 15.11.
Lemmilän koulu: 12.11. alkaen klo 9
Malmin peruskoulu: 18.11. & 27.11. 8–16
Marjatta-koulu: 20.11. klo 12.30–13.30
Maunulan yhteiskoulu: 20.11. klo 8–15
Meilahden yläaste: 18.11. alkaen klo 9
Merilahden peruskoulu: 22.11.
Munkkiniemen yhteiskoulu: 12.11. alkaen klo 9
Munkkiniemen yhteiskolun lukio: 12.11. alkaen klo 9
Myllypuron peruskoulu: 13.11.
Mäkelänrinteen lukio: 18.11.
Naulakallion koulu: 18.11.
Oulunkylän yhteiskoulu ja lukio: 15.11.
Pakilan yläasteen koulu: 21.11.
Pasilan peruskoulu: 14.11.
PHYK (yläkoulu, lukio): 12.11.
Pitäjänmäen peruskoulu: 19.11.
Porolahden peruskoulu: 20.11.
Prakticum: 19.11. klo 9–11
Puistolan peruskoulu: 21.11. klo 8.30–14
Puistopolun peruskoulu: 18.11.
Pukinmäenkaaren peruskoulu: 22.11. klo 8–16
Ressun lukio: 14.11.
Ressun peruskoulu: 13.11. klo 9.15–12
Ressu IB Worldschool: 14.11.
Sakarinmäen peruskoulu: 13.11. klo 8.30–11
Sibeliuslukio: 15.11.
Solakallion koulu: 22.11. klo 12.15
Sophie Mannerheimin koulu: 19.11. klo 9.30–10.30
Stadin ammattiopisto Abraham Wetterintien toimipiste: 24.–29.11.
Stadin ammattiopisto Hattulantien toimipiste: 21.11.
Stadin ammattiopisto Holkkitien toimipiste: 25.–29.11.
Stadin ammattiopisto Ilkantien toimipaikka: 14.11.
Stadin ammattiopisto Meritalon toimipaikka: 18.11.
Stadin ammattiopisto Prinsessantien toimipiste: 24.–29.11.
Suomalais-venäläinen koulu ja lukio: 18.11.
Suomen diakoniaopiston Alppikadun kampus: 14.11. klo 10–13
Suomen diakoniaopiston SKY-kampus: 14.11. klo 10–13
Suutarinkylän peruskoulu: 20.11.
Taivallahden peruskoulu: 20.11.
Torpparinmäen peruskoulu: 12.–13.11.
Tölö Gymnasium: 21.11. klo 9–11
Töölön yhteiskoulu ja lukio: 11.11. alkaen klo 9
Vartiokylän yläaste: 18.11.
Vesalan peruskoulu: 21.11.
Vuoniityn peruskoulu: 20.11.
Vuosaaren lukio: 14.11.
Yhtenäiskoulu: 15.11.
Zacharius Topeliusskolan / EVA-enheten: 20.11. klo 11.30–12
Åshöjdens Grundskola: 11.11. klo 9–12

Nuorisotaloäänestykset 25.–29.11.

Jos äänestät nuorisotalolla, huomioithan, että sinun täytyy käydä hakemassa tunnukset nuorisotalolla viimeistään PÄIVÄÄ ENNEN ÄÄNESTYSPÄIVÄÄ. Tunnuksia voit hakea 11. marraskuuta alkaen.

Kun tulet nuorisotalolle, ota mukaasi KELA-kortti tai nuorisopalveluiden jäsenkortti. Mikäli nuoriso-ohjaaja tuntee sinut hyvin, et tarvitse kumpaakaan.

Tarvitset myös tiedon postinumerostasi, joita kerätään tilastointia varten. Mikäli et tiedä postinumeroasi, voit etsiä sen osoitteen perusteella täältä.

Arabian nuorisotalo/Pasilan nuorisotyöyksikkö: 28.11. klo 17–20
Haagan Lämpiö / Haagan nuorisotyöyksikkö: 25.11.
Kallahden nuorisotalo/ Vuosaaren nuorisotyöyksikkö: 28.11. klo 17–20
Kannelmäen nuorisotalo / Kannelmäen nuorisotyöyksikkö: 27.–28.11. klo 17–21
Kettutien nuorisotalo/Herttoniemen nuorisotyöyksikkö: 29.11. klo 16–21
Koskelan nuorisotalo/Pasila nuorisotyöyksikkö: 25.11. klo 17–20
Luupin nuorisotalo/Kontulan nuorisotyöyksikkö: 27.11. klo 17–21
Malminkartanon nuorisotalo / Kannelmäen nuorisotyöyksikkö: 25.11., 27.11., 28.11. klo 17–21
Maunulan nuorisotalo/ Maunulan nuorisotyöyksikkö: 25.11. & 27.11 klo 13–20
Munkkiniemen nuorisotalo: 28.11. klo 16–20
Nuorten ympäristötila: 28.11. klo 13–18
Pasilan nuorisotalo/Pasilan nuorisotyöyksikkö: 27.11. klo 17–20
Pihlajamäen nuorisotalo/Viikki nuorisotyöyksikkö: 29.11. klo 18–21.30
Pikku-Huopalahden nuorisotalo: 25.11. klo 16–20
Pitäjänmäen nuorisotalo / Haagan nuorisotyöyksikkö: 28.11.
Ruoholahden nuorisotalo /Eteläinen nuorisotyöyksikkö: 25.11 & 27.11 klo 17–20
Torpparinmäen nuorisotalo/Maunulan nuorisotyöyksikkö: 25.11. & 27.11. klo 13–20
Ungdomsgården Drumsö / Hesua: 27.11 & 28.11 klo 17–20
UngPride Happi / Hesua: 27.11 & 28.11 klo 17–20
Ungdomsgården Rastis / Hesua: 27.11 & 28.11 klo 17–20
Ungdomsgården Sandels / Hesua: 27.11 & 28.11 klo 17–20
Viikin nuorisotalo / Viikin nuorisotyöyksikkö: 28.11. klo 17–20.30
Walkers-kahvila / Etsivän nuorisotyön yksikkö: 25.11. klo 15–20